Nazewnictwo obu zawodów może sprawiać nie lada kłopot. Mamy trenera personalnego, instruktora fitness itp. Jakie uprawnienia mają te osoby? Chcesz wiedzieć czym różnią się te dwa zawody? Zapraszamy do lektury!
Trener personalny
Trener personalny jako zawód powstał stosunkowo niedawno. Można rzec, że swoje korzenie ma w kulturystyce, natomiast jej początki sięgają starożytności. Kompetencje trenera personalnego zawężają się do prowadzenia treningu dla jednej osoby, czasem zdarza się, że dla dwóch. Dzięki temu możliwe jest indywidualne podejście do podopiecznego i na bieżąco możliwość korygowania błędów popełnianych podczas ćwiczeń. Poza tym to również kompleksowa opieka podczas treningu. Na samym początku współpracy trener przeprowadza szczegółowy wywiad. Wtedy to poznaje stan zdrowia, ewentualne choroby i ich historię, a także możliwości podopiecznego. Po zapoznaniu się z tym wszystkim możliwe jest ustalenie celów treningowych i ułożenie odpowiedniego i oczywiście możliwego do osiągnięcia planu treningowego. Trener personalny ma możliwość monitorowania postępów i wprowadzania ewentualnych zmian w ćwiczeniach.
Trener personalny prowadzi zajęcia na siłowni, klubie fitness, nawet w parku czy domu klienta. Niektórzy trenerzy idą z duchem czasu i udostępniają treningi online.
Instruktor fitness
Początki zawodu instruktora fitness przyjmuje się lata 80. ubiegłego wieku. Wtedy właśnie nastąpił boom na treningi grupowe, również na te nagrywane na kasetach video (tak, tak, kasetach video). Nieco później dopiero kluby fitness zaczęły wprowadzać takie zajęcia do swoich ofert i prowadził je nikt inny jak właśnie instruktor fitness.
Pod czujnym okiem instruktora fitness zazwyczaj znajduje się kilka — kilkanaście osób, a zajęciom towarzyszy rytmiczna muzyka. Obecnie coraz rzadziej można spotkać treningi z muzyką. Dlaczego? Ponieważ kluby fitness coraz częściej oferują zajęcia wzmacniające, a te trudno wykonywać w rytm muzyki.
Jak wygląda trening pod okiem instruktora fitness? Mając pod swoją opieka większą grupę ćwiczących, zwykle nie trenuje a niejako „dogląda” pracę grupy i każdego z osobna. Ma wtedy możliwość wyłapania błędów i udzielać pomocnych rad. Oczywiście dobry instruktor również robi wstępny wywiad z nowymi osobami w grupie, tak jak ma się to w przypadku trenera personalnego. Oczywiście nie jest w stanie dowiedzieć się tyle, co trener, ale wskazówki o przebytych kontuzjach są jednak bardzo cenne. Z taką wiedzą instruktor fitness może ułożyć uniwersalny trening dla całej grupy. I właśnie to również odróżnia go od trenera personalnego. Musi bowiem dostosować trening do różnych celów, niekiedy zupełnie nieidących ze sobą w parze.
Aby zostać instruktorem fitness należy ukończyć kurs na instruktora fitness, to samo dotyczy się trenera personalnego – w tym przypadku odpowiedni będzie kurs na trenera personalnego.
Popularne tagi – Kurs trenera personalnego, kurs instruktora pływania, kurs instruktora fitness, kurs instruktora tańca, Kurs wychowawcy kolonijnego
- Dochody z wynajmu mieszkania – jak osiągnąć stabilne przepływy gotówki - 25 września 2023
- Kluczowa rola analizy konkurencji dla sklepu internetowego - 22 września 2023
- Pozycjonowanie sklepów w Żorach – klucz do sukcesu na lokalnym rynku - 22 września 2023